تهران-نیاوران-تقاطع کامرانیه-روبروی بانک اقتصاد نوین-ساختمان نریمان-پلاک ۱۳۱- واحد 1 _تلفن : 4_22815603_021

       

مقالات

اثرات جانبی ورزش بیش‌ازحد

اثرات جانبی ورزش بیش‌ازحد

جمع آوری و تلخیص : کارن هاشمی..
توجه! در این خوانش تنها نکات مهم و کلیدی و دستاوردهای بررسی

Side effects of excessive training and exercise

توجه! در این خوانش تنها نکات مهم و کلیدی و دستاوردهای بررسی فوق ذکرشده‌اند و از ذکر موارد تخصصی، فن‌های مطالعاتی و آماری که از حوصله‌ی خواننده خارج است، پرهیز شده است.
اگر ورزش، یا فعالیت بدنی را به‌عنوان استفاده روزمره یا مکرر یک قوا یا ارگان یا به‌کارگیری انرژی بدن جهت ایجاد و تنظیم سلامتی تعریف کنیم، در آن صورت هر عملی که در راستای بر هم زدن این تعریف صورت بگیرد، ناقض هدف ورزش یعنی سلامتی خواهد بود.
منظور از سلامتی حاصل از ورزش و فعالیت بدنی، حصول توامانه ی سلامت جسمی و روحی است.
بنابراین باید توجه داشته باشیم ورزش و فعالیت بدنی بیش‌ازحد خصوصاً بدون نظارت مربی و افراد متخصص، می‌تواند عواقب جبران‌ناپذیری را در بعد فیزیکی برای فرد به همراه داشته باشد.
ورزش بیش‌ازحد چه اثراتی بر حالات جسمی فرد خواهد داشت ؟
اگر ساعات زیادی را در باشگاه‌های ورزشی می‌گذرانید یا به‌طور افراطی در رشته ورزشی به خصوصی تمرین می‌کنید، ممکن است بدن علائم منفی از خود صادر کند.
جهت تشخیص حرفه‌ای بیماری‌های شایع در این زمینه، با متخصص تناسب‌اندام یا پزشک خود مشورت کنید.
 سندرم OTS (تمرین زدگی) :
سندرم بیش تمرینی یا OTS (OverTraining Syndrome) یک بیماری شایع میان ورزشکارها و علاقه‌مندان به تناسب‌اندام است که از طریق علائم جسمی و روحی می‌تواند خود را آشکار کند.
درنتیجه تمرین بیش‌ازحد، علائم جسمی زودتر آشکار می‌گردند. تمرین زدگی می‌تواند باعث افزایش ضربان قلب در حالت استراحت (resting heart rate) گردد. طبق مقاله ثبت‌شده در مجله journal of athletic training اگر ضربان قلب شما در حالت استراحت نسبت به قبل بیش از 5 عدد در دقیقه افزایش‌یافته باشد، این علامت می‌تواند نشان‌دهنده ابتلای شما به تمرین زدگی باشد. تجربه مقادیر متفاوتی از کاهش وزن و بی‌اشتهایی نیز علائم شایع دیگر هستند. احساس تشنگی بیش‌ازحد به‌ویژه هنگام شب اتفاق می‌افتد که می‌تواند حاکی از دهیدراتاسیون (کاهش سطح عمومی آب بدن) باشد. کاهش تعرق (که یکی دیگر از سازوکارهای بدن در مواجهه با کم‌آبی بدن است)، خشکی لب‌ها و خشک شدن پوست اطراف ناخن‌ها نیز گزارش‌شده است.
افزایش قطر عروق سطحی و واریس موضعی
کاهش فشارخون
نکروز و کراتینه شدن نقاطی از پوست که در تماس مداوم با وسایل ورزشی قرار می‌گیرند (مثلاً کف دست در ورزش‌هایی که با وزنه سروکار دارند)
ایجاد کبودی‌های دائم و موقت به دلیل غیرفعال شدن شبکه‌های مویرگی زیرپوستی ناشی از تروما
ایجاد انواع مشکلات مفصلی مانند آرتروز و ساینووایتیس (تورم مایع بین مفصلی) و کاهش حجم مایع بین مفصلی و سایش مفصل‌ها
افزایش سطح هورمون کورتیزول و سایر هورمون‌های وابسته به استرس خون
احتمال تجربه کاهش سطح تستوسترون خون که بر هر دو جنس تأثیرگذار است
افزایش سطح هورمون‌های کورتیزول و شبه کورتیزول سبب تضعیف سیستم ایمنی بدن می‌شوند که می‌تواند منجر به ابتلا به بیماری‌های خاص گردد
موارد فوق به‌عنوان علائم ورزش نادرست و بیش‌ازحد در این مقاله گزارش‌شده و موردبررسی قرارگرفته‌اند. (توجه داشته باشید که استفاده نادرست از انواع مکمل‌های ورزشی با تجویز افراد غیرمتخصص یا به‌صورت خودسرانه به دلیل اثبات پیشین در این خوانش موردبررسی قرار نگرفته‌اند)
ورزش بیش‌ازحد چه اثراتی بر حالات روحی فرد خواهد داشت ؟
افرادی که به درجه‌های متفاوتی از سندرم تمرین زدگی مبتلا می‌شوند، با توجه به شدت بیماری، علائم متفاوتی را بروز می‌دهند. لازم به ذکر است که علائم روانی ورزش بیش‌ازحد و یا نادرست، که در بسیاری از ورزشکاران حرفه‌ای خصوصاً ورزشکاران رشته‌های رقابتی، دیرتر از علائم فیزیکی خود را نشان می‌دهند. اما تشخیص و درمان آن‌ها دشوارتر از و از لحاظ سطح پایایی مخرب‌تر هستند.
سندرم OTS (تمرین زدگی) : عدم میل و رغبت به انجام تمرین و هرگونه فعالیت بدنی : تمایل بیش‌ازحد بدن به استراحت و عدم فعالیت حتی برای انجام امور روزانه (خستگی مفرط، تحریک‌پذیری و پرخاشگری و یا بی‌توجهی و فقدان احساساتی که در گذشته وجود داشته‌اند)
رقابت گریزی در جنبه‌های مختلف زندگی روزمره
اختلالات خواب یا احساس خستگی در طول روز و عدم تمایل به خواب هنگام شب که می‌تواند به دلیل تغییر در ریتم شبانه‌روزی ترشح هورمون ملاتونین باشد.
مشکلات احساسی حاد مانند افسردگی، خشونت‌طلبی و عدم توان تمرکز که مورد آخر می‌تواند به دلیل گرایش به مصرف داروهای استروئیدی در ورزشکاران رشته زیبایی‌اندام باشد.)
ایجاد انواع وسواس‌های فکری
به‌عنوان‌مثال، در نمونه‌های متعدد بیماران مراجعه‌کننده، وسواس نسبت به تناسب‌اندام مشاهده شد (fitness obsession). به‌طوری‌که فرد با گذراندن ساعات زیاد در مقابل آینه و یا سایر تجهیزات ارزیابی مانند ترازو یا به‌طور ذهنی مرتباً به دنبال پیدا کردن یک نقص به‌خصوص در ظواهر اندام خود می‌باشد تا نقص یا کاستی یافت شده را دلیل بر کمبود تمرین در بخش مربوطه یا ناصحیح بودن رژیم غذایی مثل افزایش وزن عنوان کند. تلاش بر اثبات نقوص پاتولوژیک مانند دردهای راجعه نیز در برخی از موارد مشاهده شده است.
ضمناً چنین حالتی منجر به تشدید حس پارانویا (دشمن پنداری) نیز می‌گردد. در این حالت، فرد نسبت به مشاوره‌های خیرخواهانه اطرافیان، متخصصین و پزشک مربوطه، مقاومت نشان می‌دهد و نصایح و توصیه‌های افراد متخصص را دلیل بر حسادت یا کمبود دانش یا تنبلی می‌داند.


در فرم دیگری از وسواس‌های مشابه، وسواس اختلال تک‌بعدی (limited dimension obsession) مطرح است. که در آن فرد تا حدی نسبت به ورزش و موارد مربوطه وسواس پیدا می‌کند که سایر ابعاد زندگی و به‌طورکلی هر بعدی که در راستای نیل به اهداف ورزشی قرار نگیرد، در نظر وی بی‌ارزش و ناچیز می‌گردد. که می‌تواند منجر به اختلال پارانویای حاد و حملات شیزوفرنیک خصوصاً در افراد با زمینه ارثی شود. سطح وسواس تک‌بعدی در مواردی نیز می‌تواند به حدی برسد که تعهد فرد را به سایر جنبه‌های زندگی مانند تحصیلات آکادمیک، احساسات لطیف انسانی (عشق، محبت، عزت‌نفس، وفاداری و ...) و جز آن به حداقل میزان خود برساند.
بعضی دیگر از اختلالات وسواسی، حاکی از گرایش هایی به خود آزاری هنگام تمرین های ورزشی مبتنی بر این تفکر رادیکال که انسان در حال تمرین باید زجر بکشد تا نتیجه ی آن خود را بهتر نشان دهد، بوده اند.

در موارد ثبت‌شده، بروز اختلال دوقطبی به دلیل بر هم خوردن تعادل ترشح هورمون‌های مربوطه در ورزش و عدم آن نیز به چشم می‌خورد.
توجه داشته باشید که عوامل و موارد گفته‌شده در مراجعه‌کننده‌های متعددی که موردبررسی قرارگرفته‌اند دیده‌شده‌اند و با تکیه‌بر استدلال استقرائی و مشاهده موارد فوق نمی‌توان دلیل اصلی یا تنها دلیل دخالت کننده در ناخوشی‌های روانی را به مشکل در بعد ورزشی زندگی فرد تعمیم داد.
لازم به ذکر است که بعضی از تأثیرات روانی فوق در زنجیره استدلال‌های استنتاجی بالینی به اثبات رسیده است و پژوهشگران حوزه سلامت روان در حال تلاش برای پیدا کردن دلایل منطقی بر اثبات یا رد آن‌ها در مشاهدات بالینی خود هستند.
منابع :


- journal of athletic training : a review of overtraining syndrome and recognizing the signs and symptoms; Mary Black Johnson, Ph.D., A.T.C., and Steven M Thiese, M.S.; 1992
- sportsmed web : overtraining syndrome; Mark Jenkins, M.D.; 1998
- Athletic Journal of Cleveland university of medicine : Too much exercise could be bad for your mental health studies; Brie Zeltner, P.D.2012
- journal of preventive medicine: excessive training side effects; Carol Ewing Garber, Professor of behavioral science at teachers college of Columbia university;  2007


Super User

مهندس رضا محمودزاده

دارای مدرک فوق لیسانس نرم افزار 

با سالها تجربه برنامه نویسی برای سازمان های و شرکتهای  دولتی و خصوصی

طراحی و راه اندازی انواع وب سایت های شرکتی ، اطلاع رسانی، شخصی و..

طراحی و راه اندازی انواع فروشگاه های آنلاین

سالها تجربه در راستای نرم افزار های پزشکی

نظر دادن

درباره ما

شما می توانید سوالات خود را از طریق تلگرام  مطرح نمایید تا در اسرع وقت و بصورت شبانه روزی به سوالات شما پاسخ داده شود.

 

 

آخرین مقالات

عضویت در خبر نامه

از جدیدترین مطالب ما آگاه شوید. ما اسپم ارسال نمی کنیم.

تماس با ما

آدرس : تهران-نیاوران-تقاطع کامرانیه-روبروی بانک اقتصاد نوین-ساختمان نریمان-پلاک ۱۳۱- واحد 1
تلفن :  : 4_22815603_021
فکس : 89775393_021